Pasionisté
Společenství utrpení Ježíše Krista
Společenství utrpení Ježíše Krista známé také jako kongregace passionistů je římskokatolická řeholní kongregace, která klade zvláštní důraz na utrpení Ježíše Krista. Symbolem kongregace, jejíž členové za svým jménem uvádějí zkratku C. P., je Nejsvětější Srdce Ježíšovo doplněné křížem. V 1. pol. 18. st. ji založil svatý Pavel od Kříže.
Řád pasionistů
Spiritualita
společenství pasionistů stojí na utrpení Ježíše Krista a úctě k Panně Marii. Vyznačuje se duchem vnitřní modlitby ve spojení s aktivním apoštolátem.
Poslání
pasionistů je následování Krista ukřižovaného a hlásání jeho utrpení a smrti. „Ježíšovo utrpení je největší a nejpodivuhodnější dílo Boží lásky“.
Řád
pasionistů má dvě větve: mužskou a ženskou. Členové obou těchto větví usilují, aby přiblížili lidem osvobozující poselství o ukřižovaném a zmrtvýchvstalém Pánu: „Ježíšovo utrpení jako div divů Boží lásky“.
Zakladatel řádu
pasionistů byl Svatý Pavel od Kříže. Narodil se 3. ledna 1694 v Ovadě v severozápadní Itálii, ve věku 26 roků se hluboce věřící mladý muž rozhodl zasvětit svůj život cele Bohu. Na 40 dní se pak Pavel uchýlil do samoty, kde sepsal řádovou řeholi. Už roku 1725 dostává od papeže Benedikta XIII. souhlas k založení řádového společenství. V další době až do vystavění prvního kláštera žil Pavel částečně v úplné samotě, částečně cestoval krajem a kázal. Mysticky vysoce omilostněný zakladatel řádu zemřel dne 18. 10. 1775 ve věku 81 rok pokojnou smrtí v klášteře sv. Jana a Pavla v Římě.Papež Pius IX. ho roku 1853 prohlásil za blahoslaveného, 29. června roku 1864 za svatého. Jeho svátek se slaví 19. října.
Přímým odkazem sv. Pavla od Kříže je jeho duchovní deník (sepisovaný ve 40 dnech odloučení v roce 1720), písemná korespondence čítající 2060 dopisů a spisek „Mystická smrt“ (sepsaný roku 1761). K odkazu sv. Pavla patří pravděpodobně i spis „Utrpení Ježíše Krista ve čtyřiceti krátkých úvahách, sepsaných Otcem Pavlem od Kříže“ (vydaný v roce 1750), i když jeho autorství je v tomto případě sporné. Jedná se spíše o soubor jeho myšlenek a kázání, sestavených některým jeho spolupracovníkem a určený prostým věřícím.
Kolébka pasionistů
stála na Monte Argentario u města Orbetello blízko toskánského středomořského pobřeží. Zde se usadil sv. Pavel od Kříže spolu se svým bratrem Janem Křtitelem a založili první klášter řádu, který byl oficiálně a definitivně potvrzen 15. 5. 1741 papežem Benediktem XIV.V roce 1767 se stal sv. Pavel od Kříže generálem řádu. Z Orbetella přeložil generalát řádu do kláštera sv. Jana a Pavla v Římě, který sv. Pavel od Kříže dostal darem od papeže Klementa XIV., jenž si ho velmi vážil. Generalát řádu je v tomto klášteře dosud.
Úmyslem
zakladatele řádu pasionistů, sv. Pavla od Kříže, bylo založit řád, ve kterém by bratři a sestry vedli život s energií jezuitů a v samotě kartuziánů. Když papež Benedikt XIV. uznával Pavlovu řeholi, řekl: „Řád, který měl být zřízen první, byl založen poslední“.
Sliby
skládají pasionisté čtyři. Kromě tří obvyklých slibů (čistoty, poslušnosti a chudoby) mají ještě čtvrtý: slibují šířit úctu k utrpení Páně.
Řádový oděv
pasionistů tvoří černý hábit, kde je na hrudi emblém kříže a srdce. Ve středu srdce je řecko – latinský nápis „JESU XPI PASSIO“, což znamená „Umučení Ježíše Krista“. Na koženém opasku je růženec s oboustranným křížem – na jedné straně obraz Krista, na druhé straně obraz Matky Boží Bolestné a latinský nápis „Matko Bolestná, oroduj za nás“. V růženci je vetknutý ještě jeden křížek z pěti zrnek, který je symbolem pro pět ran Kristových.
Působení řádu
bylo do roku 1840 omezeno pouze na střední Itálii. V roce 1840 byl založen klášter v Belgii, roku 1841 v Anglii, do roku 1878 pak byly založeny kláštery ve Španělsku, v jižní Americe, Austrálii a Francii, roku 1924 se řád rozšířil do Německa a Polska. K roku 1981 působil řád pasionistů v 52 zemích Evropy, Afriky, Asie, Austrálie, Oceánie a Ameriky a čítá několik tisíc členů v obou řádových větvích.
Svatořečení členové kongregace:
Svatý Pavel od Kříže (1694–1775), zakladatel kongregaceSvatý Vincenc Maria Strambi (1745–1824), italský biskup
Svatý Charles z Mount Argus (1821–1893), nizozemský kněz působící v Irsku, známý zázračnými uzdraveními
Svatý Gabriel Possenti (1838–1862), student bohosloví
Svatá Gemma Galgani (1878–1903), italská mystička, laická členka
Svatý Inocenc od Neposkvrněného početí Panny Marie (1887–1934), španělský mučedník z doby Španělské občanské války